העבר וההווה של דשא מלאכותי

- Nov 28, 2020-

דשא מלאכותי נעשה שימוש נרחב כבר יותר מ -50 שנה בגלל הביצועים המעולים שלו בהשוואה לדשא הטבעי. יום אחד באפריל 1966, אצטדיון כיפת החלל של יוסטון, המכונה" הפלא השמיני של העולם", המתין בשקט לתחילת ליגת הבייסבול. אבל מה שאולי אפילו לא ידוע לצופים שעומדים בתור לקבלה היה שהם היו עדים לרגע היסטורי: הדשא המלאכותי הראשון של&# 39, מדשאת אסטרו, הונח על מגרש הבייסבול לפני תחילת המשחק.


הסיבה מדוע דשא מלאכותי מכונה גם דשא אסטרו היא מכיוון שחברת אסטרו האמריקאית הייתה הראשונה שהמציאה דשא מלאכותי. דשא מלאכותי ללא השקיה ודישון, עלות תחזוקה נמוכה, פחות מושפעים מאקלים ומזג אוויר, עמידות ארוכת טווח ומראה חזותי טוב, סחפו את העולם במהרה.


עם זאת, באותה תקופה, המרקם של דשא מלאכותי לא היה גמיש ואלסטי כמו זה של דשא טבעי. כוח החיכוך העצום גרם לפציעות בספורטאים לעיתים קרובות, ואף הוליד מחלה מיוחדת - אצבע אסטרו. כתוצאה מכך, הדשא המלאכותי שעולה לאחרונה הוזנח. בשנת 1988, התאחדות הכדורגל הבריטית אסרה על שימוש בדשא מלאכותי בתחרויות רשמיות. מאז אסרה פיפ"א גם שימוש בדשא מלאכותי.


מאוחר יותר, עם יישום חומרים חדשים כגון פוליאתילן (PE) ופוליפרופילן (PP) וטכנולוגיות חדשות, הביצועים של דשא מלאכותי שופרו מאוד. בשנת 2003, הצעת החוק המנתח הפלסטי בשיר בדו"ח מחקר כי בטווח הארוך דשא מלאכותי בטוח יותר מדשא טבעי, מכיוון שצמיחת דשא טבעית אינה עקבית, ובלאי מתמיד יאט את הרכות ובכך יגדיל את האפשרות לקרסול או אחר. פציעות.


עם שיפור הביצועים ושיפור ההבנה של אנשים&# 39, דשא מלאכותי שוב פופולרי. בפרט, מאז ה- 1 ביולי 2003, מותר לדשא המלאכותי שעבר את בדיקת פיפ"א לבצע משחקי כדורגל רשמיים, והדשא המלאכותי נעשה שימוש יותר ויותר בכל מיני תחרויות. לדוגמא, במונדיאל 2018 ברוסיה נעשה שימוש נרחב בדשא מלאכותי.


PE ו- PP הם חומרי הגלם העיקריים


מנקודת המבט של ההרכב הכימי, חומרי הגלם של דשא מלאכותי הם בעיקר PE ו- PP, וניתן להשתמש גם ב- PVC ובפוליאמיד. לדשא המלאכותי עם PE כחומר גלם יש תחושת יד רכה יותר, מראה קרוב יותר וביצועי ספורט לדשא טבעי, המקובל על ידי המשתמשים, והוא חומר הגלם הסיבי המלאכותי ביותר של דשא מלאכותי שנמצא בשימוש הנפוץ ביותר בשוק; סיבי דשא הדשא המלאכותי עם PP כחומר גלם הם קשים יחסית, המתאימים בדרך כלל למגרש טניס, מגרש משחקים, מסלול מסלול או קישוט, ועמידות השחיקה שלו גרועה מעט מפוליאתילן


הדשא המלאכותי העשוי מניילון הוא חומר הגלם המוקדם ביותר של סיבי דשא מלאכותי, השייך לדור הראשון של סיבי דשא מלאכותי. משי הדשא רך והרגליים מרגישות בנוח.


מהיבט מבנה החומר, הדשא המלאכותי מורכב משלוש שכבות של חומרים. שכבת היסוד מורכבת משכבת ​​אדמה דחוסה, שכבת חצץ ושכבת אספלט או בטון. שכבת היסוד נדרשת להיות מוצקה, ללא עיוות, משטח חלק ואטום, כלומר אתר בטון כללי. בשל השטח הגדול של מגרש ההוקי, יש לטפל היטב בשכבת היסוד במהלך הבנייה כדי למנוע שקיעה. אם מונחת שכבת בטון, ייחתך מפרק הרחבה לאחר התמצקות בטון כדי למנוע עיוות התפשטות תרמית וסדקים.


שכבת היסוד היא שכבת חיץ, המורכבת בדרך כלל מפלסטיק מגומי או קצף. לגומי יש גמישות מתונה והעובי הוא 3 ~ 5 מ"מ. עלות פלסטיק קצף נמוכה, אך האלסטיות ירודה, עובי 5 ~ 10 מ"מ, עבה מדי, הדשא רך מדי וקל לשקוע. יש לדבוק היטב את שכבת החיץ לשכבת הבסיס, בדרך כלל עם לטקס לבן או דבק אוניברסלי.


השכבה השלישית, גם שכבת המשטח, היא שכבת הדשא. על פי צורת פני השטח, ישנם דשא רך, דשא משי ניילוני מתולתל טבעתי, דשא סיבי פוליפרופילן עלים, דשא חדיר מחוט ניילון וכו '. יש להדביק שכבה זו גם על פלסטיק מגומי או קצף. במהלך הבנייה עליו להיות מודבק לחלוטין, לחוץ והדבקה בתורו, בלי להתקמט.


עם התפתחות השוק, דשא מעשה ידי אדם בחומרים, טכנולוגיה, בנייה והיבטים אחרים עברו שינויים גדולים, שינויים אלה אמורים לגרום לדשא מלאכותי להתקרב יותר לדשא טבעי בביצועי הספורט. ניתן לחלק אותו לשישה שלבים: השלב הראשון עשוי בעיקר מחומר ניילון, הדומה לשטיח ובעל גמישות ירודה, ולכן אין בו שום הגנה לספורטאים וקל להיפצע; השלב השני עשוי בעיקר מחומר PP ומלא בחלקיקי חול קוורץ עם קשיות גבוהה; השלב השלישי עשוי בעיקר מחומר PE, מלא בחול קוורץ ומלא בחלקיקי גומי, בעל האלסטיות של דשא טבעי ומשפר מאוד את ביצועי הספורט; בשלב הרביעי, עם הסמכת FIFA כסטנדרט, הוא שם לב לבניית הנדסת המערכת כמו יסוד ובנייה. בשלב זה, בנוסף למוצרי הרשת, ישנם גם מוצרים ישרים ומעוקלים. החומרים כוללים ערבוב PE ו- PP, ערבוב PE וניילון, וביצועי הספורט מתחזקים עוד יותר; בשלב החמישי משתמשים בעיקר בדשא מונופילמנט. בנוסף לחיפוש אחר ביצועי ספורט, הוא גם רודף מראה אידיאלי יותר ומקדיש יותר תשומת לב לבניית המערכת; השלב השישי מורכב בעיקר מדשא מתולתל, אשר פותח במיוחד עבור מסלול שער וגולף.